Tampon Tamiri

Araba tamponları, çarpma şiddetine ve yerine bağlı olarak araç üzerinde ilk şok emici yapılar olarak da adlandırılırlar. Bu sebepledir ki bazen tamponlar çok fazla içeriye doğru göçebilir veya çatlak ve kırılmalara sebebiyet verebilmektedirler. Bu gibi durumlarda gerek görünüş gerekse de güvenlik açısından tampon onarımı önem taşımaktadır.

Tamponda göçükler varsa, tampon araçtan dikkatli bir biçimde ayrılır. Ardından ustanın, tamponu düzeltebilmesi için çekiç ve takoz alır. Yalnız bu çekiç ve takoz silikon bazlı olmalıdır. Aksi halde daha büyük hasarlar oluşur. çekiç yardımıyla tampona içten vurmalıdır. Bu işlem gerçekleşirken dış kısımda tutulan takoz yavaş yavaş açılmalı, böylelikle tamponun bir anda kırılması engellenmelidir. Bu işlemin ardından, tamponda ilgili bölgeye zımpara yapılır.

Zımpara işleminin bitmesinin ardından, araç macunu kullanılarak boya öncesinde bir tutunma yüzeyi oluşturulmalıdır. Macun 3 saat içinde kurur. Ardından yüksek numaralı zımpara ile tamponun sağlam katmanına denk oluncaya dek zımparalanmalıdır. Ardından boyanarak araç eski haline getirilir.