Diagnostik

Dilimize Almanca?dan geçmiş bir sözcüktür. Kelime anlamına baktığımızda ise ??teşhis etme, tanılama?? anlamına gelmektedir. Günümüzde tıpta ve otomotiv sektöründe sık sık kullanıldığını görmekteyiz.

Diagnostik test, diagnostik test cihazları ile yapılır.Bu test ile yapılabilecek işlemleri sıralayacak olursak (sıralayacağımız sistemlerin tümünde hata kodu okuma-silme ve parametreleri görme işlemi yapılabilmektedir); Motor Elektroniği, Klima Sistemi, Hidrolik ve Elektrikli Direksiyon, ABS/Traksiyon Kontrol/ESP, Gövde Bilgisayarı, Konfor Bilgisayarı, Alarm Sistemi, Far ayarları, Elektronik El Freni, Dış Aydınlatmalar, Akü Kontrol DTC ve Dizel Yakıt Yönetimi DTC gibi işlemleri sıralayabiliriz.

Oto Diagnostik Cihazlar Nelerdir?

Bu cihazlar, araçlarda arıza tespitini kolaylaştıran elektronik sistemdir. Elektronik Kontrol Ünitesine (EKÜ) bağlanarak kullanıldıkları için yeni nesil araçların tümünde kullanılabilmektedir.

Bu oto cihazlar, EKÜ ile haberleşerek araçların her türlü aksam ve parçaları hakkında bilgi alan, EKÜ?ya kaydedilen arızaları okuyan, hata kodlarını silen, kodlama yapan niteliklere sahiptirler. Ayrıca yeni parçaları araca tanıtan ve bunların yanında birçok işlemi de yapan cihazlardır.

Aracınızın gösterge panelinde motor arızası lambası yandığında ya da ABS lambasının yandığını fark ettiğinizde bu testi için bir oto servise gitmeniz gerekmektedir. Aracınızın gösterge panelinde herhangi bir lambanın yanmasını beklemeden yılda bir kez bu testi yaptırmanız uzun vadede sizin için avantajlı olacaktır.

Diagnostik (Arıza Tespit Cihazı İle Yapılan Kontroller)

ABS, ESP, ASR vb. Güvenlik Sistemlerinin Kontrolleri
Airbag (Hava Yastığı) Arızaları
Basınç Düğme Devre Hatası
Bağlantı Soketi Hatası
Devre Motor Elektronik Aksamı Testi
ABS Fren Sistemi Arızaları
ABS Hidrolik Pompa Motoru Devre Hatası
ABS Giriş Valf Sargısı
ABS Çıkış Valf Sargısı
ABS Hidrolik
Çeşitli Arıza Kodları
Silecek Ön ? Arka Motor
Hata Kodları Okuma ve Silme
Klima Arıza Kontrolleri
Şanzıman Hata Kontrolleri
Merkezi Elektronik
Direksiyon Elektroniği