Periyodik Bakım

Düzenli olarak aracınızı periyodik bakıma sokarak oluşabilecek birçok problemden kendinizi koruyabilirsiniz. Hareketli bileşenlerin deforme olmasını engelleyen ve aynı zamanda aracın birçok parçasını dış şartlara karşı koruyan periyodik araç bakımı aracınızın ömrünü uzatmaktadır. Periyodik bakımınızı işinde tecrübeli ve uzun süredir sektörde bulunan kişilere yaptırmanız sizin için çok daha doğru bir tercih olacaktır. Periyodik bakım sayesinde aracınızın kronik problemlerinden dahi korunmanız mümkündür. Bakım sırasında orijinal ve birinci sınıf bileşenlerin kullanıldığından emin olarak çok daha verimli bir bakım süreci geçirebilirsiniz.

Periyodik bakım, motorlu araçların üreticisi tarafından belirlenen aralıklarla kontrol, ayar ve gereken parçaların değişim işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Belirtilen bu işlemler aracın üreticisine göre değişkenlik göstermekle birlikte 10000-20000 km/yıl aralığında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem aracınızın performansı ve kullanım ömrü açısından büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bir yıl içerisinde üreticinin belirlediği bakım aralığı kilometresini doldurmayan araçlar yine periyodik bakım işlemine tabi tutulmalıdır.

Periyodik bakımda orijinal yedek parça kullanımı önemlidir. Kaliteli-Orijinal parça kullanılarak zamanında yapılmış periyodik bakım sayesinde motor ömrü uzar, sorunsuz çalışma süresi artar.

Periyodik Bakım neleri kapsar?

Motor Yağı Ve Yağ Filtresi Değişimi:

Araç motorunun çalışması sırasında kaynaklanan ısı değişimlerinden ve sürtünmeden kaynaklı aşınmalardan dolayı araç motoru bir süre sonra arızalanabilir. Periyodik bakımda motor yağı yenilenir ve yağ filtresi temizliği yapılır.

Hava Filtresi Kontrolü ve Değişimi:

Hava filtreleri motorun yanma odasına girer ve temizliği önemlidir. Hava filtrelerinde biriken atıkların motora ulaşmaması açısından temizlenmelidir.

Klima Polen Filtresi Değişimi ve Kontrolü:

Klimaların polen filtreleri kontrol edilir ve gerekli durumlarda değişimleri yapılır. Klima polen filtresi değişimi sürücülerin ve yolcuların sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yakıt Filtresi Kontrolü ve Değişimi:

Yakıt içerisinde yer alan istenmeyen parçalar aracın sürüş konforunu düşürür aynı zamanda insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar içerir. Bu nedenle yakıt filtrelerinin kontrol ve değişimi periyodik bakım sırasında yapılmaktadır.

Motor Bakımı Ve Kontrolü:

Motor aracın en önemli parçasıdır. Aracın performansını üst düzeye taşıyacak olan motorun tüm parçalarının bakım ve kontrolü aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da önemlidir.

Sıvıların Kontrolü:

Aracın hidrolik sistemleri, antifriz ve motor yağı olmak üzere aracın performans ve güvenliğini etkileyecek tüm sıvılar detaylı olarak incelenir ve yenilenir.

Fren Sistemi Bakımı:

Frenler aracın güvenliğinden sorumlu en önemli parçalarıdır. Periyodik bakım sırasında fren balataları, hidrolik ve fren boruları olmak üzere tüm fren sistemi unsurlar kontrol edilir ve bakımı yapılır.

Far Ayarı Ve Aydınlatmaların Kontrolü:

Güvenli bir sürüş için aracın en önemli sistemlerinden bir diğeri far ve aydınlatmalardır. Sürücülerin güvenliği açısından bu sistemlerin iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak gerekir. Bu nedenle periyodik bakım sırasında tüm far ve aydınlatmanın doğru ayarlarda olup olmadığı kontrol edilerek gerekli ayarlamalar yapılır.

Ön Takım Kontrolü:

Aracın sürüş kapasitesinin güvenli ve performansının yüksek olması açısından ön takımların kontrolü oldukça önemlidir. Periyodik bakım sırasında sürücü ve yolcuların güvenliği açısından ön takımlar titizlikle kontrol edilir.