Oto Check-Up

Özellikle ikinci el araç alım aşamasında alacağınız aracın hasarlı olup olmadığın ve geçirdiği işlemleri bilmek oldukça önemlidir.

Bu noktada devreye Oto Check-up girmektedir.

Oto Check-up aracınızda ilk bakışta görülemeyen hasarları görmenizi sağlayan bir kontrol işlemidir.

Oto check Up hangi durumlarda yapılmalıdır?

Oto check Up, araç sahiplerinin rutin sağlık kontrolü adına yapması gereken tarama işlemlerinin tamamını oluşturur. İngilizce kökenli check Up kelimesi, Türkçe olarak da “Kontrol Etmek” anlamı taşımaktadır. Bu bağlamda aracın sağlığını kontrol etmek; gerçekten aracımız sorunsuz çalışıyor mu, yeni alacağımız araçta herhangi bir görünmeyen arıza var mı gibi soruları sormamız gerek.

Bunları bir takım testlerle ortaya koyabilmek için, belli aralıklarla veya 2.el aracı satın almadan önce mutlaka araba check up işlemini yaptırmamız gerekmektedir.

Oto check Up içinde hangi aşamalar vardır?

İkinci el araç alacakların mutlaka yaptırması gereken araç check Up (ekspertiz) aşamaları bulunmaktadır. Tüm bu aşamalar eksiksiz ve kaliteli yapılması gerekmektedir.

Bunların Başlıcaları:

Kaporta – Boya Testi: Kaporta boya testi, boya ölçer adında bir cihazla yapılır. Bu cihaz boyanın kalınlığını test eder. Bu cihazın yanı sıra mutlaka bir uzman da testin içerisinde olmalıdır. Çünkü cihazın tespit edemediği birçok kusur ve sorunu, bir uzman rahatlıkla görebilmektedir.

Fren Testi: Fren testinde, aracın sıkma değerleri ölçülür. Araç yüksek hızlarda frene basıldığında, sağa sola kontrolsüz sallanıyor mu veya anormal sarsıntıların kontrolü yapılır. Bu kontrol düzenli yapılmalıdır. Çünkü sürücünün, yolcuların veya araç dışındaki tüm canlıların sağlığı, fren check up işleminin düzgün yapılmasına bağlıdır.

Süspansiyon Testi: Bu test, teknolojik cihazlarla yapılır. Testte, aracın yolda tutunmasına, virajlarda yolda kalmasına ve durmasına bakılıp, ölçüm yapılır. Süspansiyonlardan herhangi birisinin bozulması, aracın kontrolünün kaybına neden olabilir. Bu can ve mal kaybı ile eşdeğerdir.

Alt Takım Kontrolü: Aracın altında bulunan eksoz, fren diskleri, fren balataları, yağ kaçakları, şanzımanda terleme gibi gözlemlemelerin yapıldığı testtir. Bunun düzenli olarak yapılmaması, boşu boşuna masraflara neden olabilir.